top of page

רוזמרין -'טל הים' המופלא

רוזמרין הוא עוד אחד שמזוהה עם האביב למרות שהוא מבקר אצלי במטבח כל השנה. צמח חזק. בעל כוח הישרדות עצום. ועכשיו הוא פורח בסגול ותפרחת שלו נעימה ועדינה גם בחליטה. שם החיבה שלו הוא טל הים .

. בדרום ספרד ישנם מצוקים המשתרעים לאורך קילומטרים מכוסים ברוזמרין ארומטי.הוא שרוע שם עם הפרחים הסגולים שלו והים משתקף בתוכו. מישהי כתבה פעם : ״הטל שנאסף מוקדם בבוקר מחזיק את זיכרון הצמח״ ולנוזל הזה כוח ריפוי מאין כמוהו.

רוזמרין הוא צמח מגן, מחמם, ארומטי , משפר עיכול , מניע דם לרוזמרין תפקידים חשובים במיתולוגיות ובפולקלור. הוא אחד המרכיבים 'בשמן הגנבים' שפותח על ידי בשמים בצרפת של המאה ה -15 כדי להגן על עצמם כאשר בזזו את בתי קרבנות המגיפה . ((יחד עם ציפורן, לימון, קינמון ואקליפטוס)

וברפואת הצמחים :

** הוא צמח פותח ומשחרר , מעלה מצב רוח ושמחת חיים בדקות אחדות. **הוא יועיל במצבים בהם זרימת הדם לקויה , העיכול לקוי... הוא מניע ** מסייע במקרים של זיהומים במערכת הנשימה ** הוא נמנה על הצמחים שתומכים ומשקמים פעילות כבד ועל כן תמצאו אותו בחליטות לניקוי רעלים אביבי. **משפר תהליכי ריכוז ולמידה ** לכאבי ראש הנובעים מזרימת דם חלשה **אחד הצמחים בפורמולה לגברים הלוקים בבעיות בתפקוד המיני על רקע זרימת דם לקויה

ובחיי היום יום ובגינה הוא אלטרנטיבה לקפה . שתיית קפה מרובה גורמת לגוף לייצר תלות בקפאין. רוזמרין מציע אפקטים דומים של עוררות נפשית, ללא האלמנט הממכר! נסו להחליף את הקפה שלכם לחליטת רוזמרין - 2 כפיות עלי רוזמרין קצוצים בספל מים רותחים. נכון שיש לו מרירות עדינה. אפשר להמתיק אותו עם דבש . יחד עם זאת , יש לגשת לרוזמרין בזהירות בשימוש לטווח הארוך.

*** רוזמרין יהיה בין הכוכבים שלכם בגינה , נמצא תמיד בהישג יד, וקרוב לפתח הבית. זה לא רק בשביל הטעם אנחנו מוסיפים רוזמרין למנות רוויות שומן . זהו עשב עיכול מובהק , בעל מרירות עדינה המועיל לכל מערכת העיכול שלנו בכך שהוא מעודד ייצור מרה ומסייע בפירוק השומנים , גזים ושאר הפרעות עיכוליות .

בימי קדם , כשעדיין לא היה מקרר שימש הצמח כחומר משמר , נטו לרפד את נתחי הבשר בענפי רוזמרין להפגת ריחו וגם בשל הסיבה לריח הלא נעים : החיידקים. רוזמרין , בין יתר התכונות שלו, הוא אנטי בקטריאלי אימתני ולכן הוא חומר משמר של הטבע - אבל עד גבול מסויים כן 😅

*טיפוח השיער , רוזמרין וכל החבורה : ברפואות מסורתיות שונות מוזכרים צמחים הממריצים צמיחת שיער וצמחים המעכבים נשירתו. הרוזמרין הוא בין הממריצים צמיחת שיער . ( גם מרווה , ריחן קורנית ואחרים) מנגנון הפעולה של צמחים הממריצים צמיחת שיער הוא בדרך כלל הגברה של זרימת דם אל הקרקפת ובכך מסייעים בהזנתו וצמיחתו. רוזמרין מגביר זרימת דם גם בשימוש חיצוני מרתיחים / חולטים רוזמרין ביחד עם קורנית במשך 5 דקות . המינון הוא כף של צמחים יבשים בתוך כוס מים . לאחר הרתיחה משאירים את הצמחים לחלוט במים החמים במשך 30 דקות . לאחר חפיפת הראש , שוטפים עם מיצוי הרוזמרין והקורנית ומעסים את הקרקפת. הצמחים מגבירים את זרימת הדם אל שורשי השיער ומגבירים את חיוניותם. לא מומלץ במקרה של בעיות לחץ דם.

רוזמרין בקולינריה : אחד הדברים שאפשר לעשות איתו במטבח ( ובמדף עזרה ראשונה ) הוא שמן תשרית. למחזר ולעקר צנצנת למלא שליש עלי רוזמרין אשר יבשתם (אני שמה חצי בחצי) למזוג שמן זית מעולה ועדין ( פיקואל כזה ) ולהשרות במקום מוצל למשך חודש השמן יקבל את הטעמים הנהדרים של הצמח אל תוכו .

* באותו שמן תשתמשו לריפוי חיצוני. מריחה ועיסוי גוף וכפות רגליים קרות , להקלה על סינוזיסיס מריחה ועיסוי באזור הפנים.

*** ה שוט הנוסף הוא ׳ מלח רוזמרין׳ מלח ים אטלנטי ועלי רוזמרין מיובשים . זה כל הסיפור

Comments


bottom of page